Kilka sposobów na brzydkie zapachy w łazience

Łazienka powinna być naszym azylem, prywatnym spa i zamkniętym rajem. Niestety, nie zawsze tak bywa. Stosunkowo często, nawet pomimo dużej dbałości o czystość, w pomieszczeniu zaczyna nieprzyjemnie pachnieć. Dzieje się tak, ponieważ łazienka to idealne środowisko do życia dla różnego rodzaju drobnoustrojów.

Działania prewencyjne

Brzydkie zapachy najczęściej dochodzą do nas z kanalizacji, odpływy prysznica, toaleta czy kratki ściekowe naprawdę potrafią dostarczyć niezapomnianych wrażeń zapachowych! Przede wszystkim, jeśli chodzi o brzydki zapach, zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć. Dlatego na dobry początek zadbajmy o to, żeby brzydkiemu zapachowi nie dać szans zaistnieć. Na dobry początek zadbajmy o syfon od wanny i brodzika. Cotygodniowe usuwanie zanieczyszczeń z niego do niezbędne minimum, warto również przemyć go odpowiednio dobranym środkiem bakteriobójczym. Co do toalety, dobrym sposobem na nieprzyjemny aromat jest przemywanie podłogi wokół niej wodą z octem. Taka mieszanka zabija drobnoustroje, które mogą powodować rozwijanie się brzydkiego zapachu. Kratki ściekowe również należy regularnie czyścić, a także sprawdzać ich stan techniczny.

kratkipro-300x300

Domowe metody zapobiegawczo-lecznicze

Oprócz tego, aby zapobiegać brzydkiemu zapachowi, warto zastosować kilka domowych metod. W przypadku toalety zbawienna może okazać się zwykła soda oczyszczona lub proszek do pieczenia, który zawiera ten składnik. Wystarczy raz w tygodniu wrzucić do toalety kilka łyżek sody, a następnie po dwóch godzinach spłukać substancję. Żaden odór nie ma szans. Podobnie zadziała również proszek do prania. Co do wszelkich odpływów, warto raz w tygodniu zalewać je czystą wrzącą wodą. Większość bakterii i drobnoustrojów, które mogą powodować brzydki zapach, ginie w temperaturze stu stopni Celsjusza. Nawet, jeżeli ta metoda nie okaże się całkowicie skuteczna, warto ją wypróbować, bo jest praktycznie darmowa. Jeżeli zło już się stało, i z którejś części naszej armatury dobywa się już aromat wyciskający łzy z oczu, możemy spróbować pozbyć się go wsypując do odpływu kilka łyżek soli. Sól, która ma działanie bakteriobójcze, spłukujemy po pół godzinie dużą ilością zimnej wody.

No i oczywiście nie zapomnijmy o najbardziej podstawowej czynności, czyli wietrzeniu łazienki. Dopływ świeżego powietrza sprawi, że wszystkie ręczniki, pranie, czy nawet podłoga szybciej wyschną, a tym samym drobnoustroje będą miały mniejszą szansę na skolonizowanie naszej oazy piękności!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s